Aktualności
2017-10-02
Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach
„Połączyła nas muzyka”, czyli wizyta zespołu „Wołosatki” na Litwie

W 1974 roku w miejscowości Wołosate w Bieszczadach muzyka połączyła kieleckich harcerzy w zespół wokalno-instrumentalny „Wołosatki”. Wielogłosowy śpiew poezji śpiewanej, piosenek turystycznych i harcerskich, przeplatający tradycję ze współczesnymi kierunkami muzyki łączył nie tylko wiele pokoleń członków zespołu, ale także publiczność Europy, Kuby, Chin czy Brazylii. W dniach 26-30 września muzyka zespołu połączyła serca młodych Polaków z Kielc i Solecznik podczas pobytu zespołu „Wołosatki” w Solecznikach na zaproszenie solecznickich harcerzy i stowarzyszenia „Dobry początek”.

W pierwszym dniu pobytu goście poznali region gospodarzy. Członkowie zespołu zostali przywitani przez dyrektor Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach panią Irenę Wolską, byli przyjmowani przez wicemer Samorządu rejonu solecznickiego panią Jadwigę Sinkiewicz, zwiedzili Pałac Balińskich w Jaszunach, poznali historię Rzeczpospolitej Pawłowej, a także dali koncert w Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach. W drugiej połowie dnia zespół odwiedził Szkołę Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki w Solecznikach, z której startowała gra terenowa, przygotowana przez druhny Adrianę Chaczkowską, Gabrielę Mockutie i Emilię Silkaitie, podczas której młodzież zwiedziła podstawowe zabytki Solecznik.

Drugi dzień pobytu rozpoczął się od śpiewu podczas nabożeństwa w Ostrej Bramie, po którym delegacja zwiedziła gród Giedyminowiczów. Pięknym zakończeniem dnia był koncert dla chorych w hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki.

Trzeci dzień miał na celu przybliżenie życiorysu Józefa Piłsudskiego, więc zespół śpiewał podczas mszy św. w Powiewiórce, odwiedził Zułów, a także złożył wieńce i znicze na grobie Matki i serca Marszałka. W trzecim dniu młodzieży z Polski towarzyszyła 52 osobowa grupa harcerzy i zuchów z Solecznik, a podróż szlakiem Niepodległości Polski dokumentowała telewizja „Wilnoteka”. Wieczorem, natomiast, odbył się koncert zespołu dla społeczności Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, podczas którego każdemu widzowi została zadedykowana wspaniała piosenka. Panu Markowi Rożkowi, inicjatorowi współpracy sandomiersko-solecznickiej, akcji „Sandomierskich Mikołajek”, pobytów solecznickich harcerzy w województwie świętokrzyskim i przyjazdu zespołu „Wołosatki” na Litwę została zaśpiewana piosenka „Okulary, on i ja”. Profesor nauk technicznych, do 2016 roku rektor Politechniki Świętokrzyskiej, odznaczony wieloma nagrodami, w tym m.in. Orderem Uśmiechu, założyciel zespołu i osoba, która dba o krzewienie tradycji, druh Stanisław Adamczak,  otrzymał w darze wiązankę pieśni o listach, pisanych ręcznie. Dedykacje otrzymały również panie Aleksandra Pawłowska-Mazur, którą soleczniccy harcerze znają jako świetnego organizatora gry miejskiej po Sandomierzu; Dorota Klusek, dziennikarka dziennika „Echo Dnia”, organizatorzy pobytu zespołu w Solecznikach oraz wszyscy widzowie. Słowa podziękowania zostały również skierowane do kierownika artystycznego zespołu pana Ryszarda Pomorskiego oraz inżyniera Tomasza Dobrowolskiego.
Parafrazując piosenkę „Znowu minął dzień, pora już na powrót do domu, ale gdy zamykamy powiek drzwi, wspomnienia trzepocą jak ćmy.” Wspomnienia wspólnie przeżytych chwil, wypowiedzianych słów, doświadczeń, za które serdecznie dziękujemy.
„Tyle dni, tyle gwiazd,
Połączyła nas muzyka, zamieszkała w nas,
Nastroiła nasze serca, zatrzymała czas,
Na zawsze połączyła nas”.

Drużynowa 8 SDH „Zodiak” Beata Zarumna