Filmoteka
C. d. projektu Erasmus + „Przez żołądek do serca”

Niedziela, 24 maja. Na parkingu przy Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach grupa 14-15 latków ściskają się na pożegnanie po tygodniu wspólnego gotowania, zwiedzania i obcowania. Zarówno dziewczyny, jak i chłopacy rzewnie płaczą, więc liderzy projektu: Irena Bartasziunienie, Katarzyna Griniewiecz, Beata Mockienie, Anna Żuk po stronie litewskiej oraz Justyna Junczak i Grzegorz Krawczyński po stronie polskiej, nie mają wątpliwości, że wymiana młodzieży się udała, a cel projektu został osiągnięty, mianowicie „przez żołądek do serca”.
W ciągu siedmiu dni realizacji projektu na Litwie, 12 osobowa grupa młodzieży z Płońska oraz 12 osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach i Szkoły Średniej im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach własnoręcznie ugotowały litewską kolację i obiad, karaimskie kibiny, solecznickie ciastka i tort oraz trockie cukierki z przepysznej czekolady. Odbyły się również szkolenia na temat tradycji i rzemiosł litewskich w parku regionalnym w Dziewieniszkach, wykład na temat kuchni litewskiej w zamierzchłych czasach w Norwiliszkach, szkolenia na temat ekologicznych warzyw i ich hodowli w wileńskim ogrodzie botanicznym. Młodzież zwiedziła Wilno, Troki, kraj dziewieniszski w sposób tradycyjny, natomiast zabytki Solecznik zostały przedstawione w trakcie gry orientacyjnej. Dużo chwil spędzonych razem zarówno w pracy jak i podczas relaksu w trakcie floorball`u, gry w siatkówkę, bądź dyskoteki sprawiły, że uczestnicy zawarli trwałe przyjaźnie, które będą podtrzymywane poprzez nowoczesne środki komunikacji jakimi są facebooku czy skype.
Z całego serca dziękujemy młodzieży i liderom z Polski za wspaniały tydzień wrażeń, ciepłego obcowania i przyjaznej atmosfery. Pozostaje wierzyć, że koniec tego projektu, jest początkiem nowego planowania wymiany, tym razem być może tanecznej?
 

Wicedyrektor Beata Mockienie