Filmoteka
Dzień w barwach biało-czerwonych

30 kwietnia uczciliśmy przypadający 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja oraz 1050. rocznicę chrztu Polski.
Na początku przybyliśmy na Plac Niepodległości przy Sejmie RL, by dołączyć do rodaków i pod sztandarem Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie przejść w świątecznej paradzie ulicami Wilna: Aleją Giedymina przez Plac Katedralny, ulicą Zamkową i Wielką, śpiewając harcerskie i ludowe piosenki. Pochód się zakończył przy Ostrej Bramie, gdzie przy cudownym obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej została odprawiona Msza św.. Na obiad udaliśmy się do Mc Donalda, gdzie spotkaliśmy harcerzy z pionkowskiego środowiska, a druhna Lidia Wierzbicka przed całą naszą prawie 50-osobową ekipą wyraziła chęć współpracy z naszymi drużynami. Polski dzień w Wilnie zakończyliśmy na Placu Ratuszowym. Początkowo otrzymaliśmy płyty z piosenkami disco polo, a następnie aktywnie słuchaliśmy koncertu popularnego polskiego zespołu Golec uOrkiestra.
Serdecznie dziękujemy Solecznickiemu Oddziałowi Rejonowemu ZPL za sfinansowanie transportu, słodkie niespodzianki i możliwość spędzenia ostatniego dnia kwietnia 2016 roku w barwach biało-czerwonych wśród Polaków, którzy są jedną rodziną.

Przyboczna 8 SDH „Zodiak“ Gabriela Mockutie