Filmoteka
Projekt „Przez żołądek do serca“

Dwunastoosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach i Szkoły Średniej im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach wraz z rówieśnikami z Płońska wzięła udział w realizacji pierwszego etapu projektu wymiany młodzieży Erasmus+ pt. „Przez żołądek do serca“.

Program wymiany obejmował, m. in. prezentację produktów regionalnych połączoną z degustacją oraz wspólne kwaszenie kapusty w leśniczówce Paryż, wizytę w lokalnej firmie Ka-maj produkującej ciastka, warsztaty wypiekania chleba w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, wspólne wypiekanie pierników połączone z degustacją w Muzeum Żywego Piernika, warsztaty kulinarne, warsztaty z dietetykiem oraz tworzenie „zdrowej” diety dla nastolatka, oglądanie filmu o tematyce kulinarnej w „Markecie z kulturą”. Poza tym, obiady w coraz to innej restauracji dostarczały uczestnikom nie tylko energii do działań, ale też prezentowały dania różnych regionów i krajów, jak np. kuchnię włoską w pizzerii „Biesiadowo“ czy kuchnię polsko-rosyjsko-litewską w Pierogarni.
Wspólnie spędzony czas 30 osobowej grupy uczestników projektu zawiązał nowe znajomości i przyjaźnie, pogłębił wiedzę z dziedziny kulinarii i języka angielskiego oraz zintegrował młodzież obu krajów.
Uczestnicy projektu ze zniecierpliwieniem czekają wiosny, kiedy to strona litewska będzie gościła przyjaciół z Płońska na swojej ziemi i będzie przykładała wszelkich starań, by poprzez żołądek trafić do serc rówieśników z Polski.
Wicedyrektor Beata Mockienie