Aktualności macierzy
Bajeczki z przedszkolnej półeczki
2014-12-09

Swe zdolności aktorskie i muzyczne zaprezentowały 9 grudnia na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie przedszkolaki z Wileńszczyzny. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna" już po raz 11. zorganizowało przegląd spektakli dziecięcych pt. „Bajeczki z przedszkolnej półeczki".


Spoglądając na młodocianych aktorów – sympatyczne „króliczki', „żabki" i „krasnale" – Krystyna Dzierżyńska, wiceprezes Stowarzyszenia „Macierz Szkolna", powiedziała, że czuje radość i satysfakcję z tego, że takie małe dzieci też potrafią dobrze się czuć na tej wielkiej scenie i nie są zagubione.


„To znaczy, że przedszkole wychowuje otwartość do ludzi, do świata. Pomaga w socjalizacji. Jak najbardziej spełnia rolę, którą ma pełnić przedszkole – nie tylko wychowywać i uczyć poznawać literki, rozwijać zdolności plastyczne, ale również uczy być otwartymi. To w naszych czasach jest bardzo ważne, jeśli chodzi o małych dzieci, z których potem wyrosną przyszli nasi uczniowie" – w rozmowie z naszym portalem powiedziała Krystyna Dzierżyńska.

Na tegoroczny przegląd spektakli w wykonaniu najmłodszych zgłosiło się 20 zespołów polskich grup przedszkolnych z Wilna i rejonu wileńskiego. „W solecznickim rejonie dzieci pochorowały i nie przyjechały, a w trockim rejonie dzieci ponoć zbyt małe. Ale w zasadzie na festiwalu mamy reprezentantów z całej Wileńszczyzny. W tym roku dużo zespołów z miasta Wilna i rejonu wileńskiego, co nas niezmiernie cieszy" – mówiła wiceprezes. Jak zaznaczyła, ciągłość twórczości najmłodszych trwa, którzy potem występują w teatrzykach szkolnych, konkursach recytatorskich, a nawet kończą akademie teatralne.

Wszyscy tegoroczni uczestnicy otrzymali paczuszki z łakociami, a przedszkolanki, które przygotowały dzieci do występu – dyplomy gratulacyjne. Każde przedszkole otrzyma też nagrodę rzeczową z uwzględnieniem potrzeb konkretnego przedszkola.

Nagrody rzeczowe ufundowane są przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie.

„Mamy nadzieję, że polskie przedszkola i polskie grupy w przedszkolach będą się rozwijały, a takie prezentacje będą stanowiły zachętę i zmobilizują rodziców do posyłania dzieci do przedszkoli z językiem ojczystym" – powiedziała Dzierżyńska.


Iwona Klimaszewska, L24.lt