Aktualności macierzy
„Mistrzem Ortografii” w XII edycji konkursu w 2015 r. – Sebastian Salwiński z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.
2015-11-20

Zwycięzcą 12 edycji konkursu "Mistrz Ortografii" organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" został uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Sebastian Salwiński. Dyktando z języka polskiego pt. "Bezcenna książka" pisało 32 uczniów klas 10 z polskich szkół z Wilna i Wileńszczyzny. W tegorocznym konkursie licznie był reprezentowany rejon solecznicki.

"W ogóle już od dawna myślałem, że warto by kupić tę książkę, zawsze jednak inne potrzeby czytelnicze brały górę: a to lektury szkolne, a to powieści fantasy. Tym razem zdecydowałem się w okamgnieniu, potrzebowałem jej niezwłocznie" - to urywek tekstu dyktanda, które pisali uczestnicy konkursu "Mistrz Ortografii". Dyktando zawierało 265 słów, a zostało przygotowane przez doc. dr Barbarę Dwilewicz i doc. dr Irenę Masojć z Centrum Języka Polskiego, Kultury i Dydaktyki Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego.

Honorowy tytuł "Mistrza Ortografii" zdobył Sebastian Salwiński z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. W pracy zwycięzcy były dwa błędy ortograficzne i cztery interpunkcyjne.

Dodatkowo Komisja postanowiła wyróżnić następujących uczestników: Katarzynę Zawieriuchę z Gimnazjum im.J.I. Kraszewskiego w Wilnie, Martę Chmielewską ze Szkoły Średniej im.Wł. Syrokomli w Wilnie, Deiwida Gudanca z Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Katarzynę Januszkiewicz z Gimnazjum im. św. U. Ledóchowskiej w Czarnym Borze.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział i upominki od Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna": książki oraz łącza USB. Nagrody dla laureatów to dyplomy i słowniki. Konkurs został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu projektów "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.".

Na podstawie: www.wilnoteka.lt

Fot. wilnoteka.lt/Bartosz Frątczak